Ko ima obavezu sastavljanja izveštaja o korporativnom upravljanju?

Ko ima obavezu sastavljanja izveštaja o korporativnom upravljanju?

20. jun 2025.

U praksi se često postavlja pitanje i dilema ko je obaveznik sastavljanja izveštaja o korporativnom upravljanju, da li su to sva velika pravna lica ili sva lica koja imaju status društva od javnog interesa.

U pravnom okviru Republike Srbije, status društva od javnog interesa jasno je definisan kroz Zakon o računovodstvu i Zakon o reviziji. U skladu sa Zakonom o računovodstvu, društvo od javnog interesa je ono koje je takvim klasifikovano na osnovu zakona kojim se uređuje revizija finansijskih izveštaja.

Zakon o reviziji dodatno precizira da u ovu grupu spadaju:

  • velika pravna lica, razvrstana u skladu sa Zakonom o računovodstvu;
  • javna društva, u skladu sa propisima o tržištu kapitala;
  • lica od posebnog značaja, koje Vlada može proglasiti društvom od javnog interesa – nezavisno od njihove veličine.

Ovim je ustanovljeno da svako veliko pravno lice automatski stiče status društva od javnog interesa.

Međutim, postavlja se pitanje da li to znači i automatsku obavezu izveštavanja?

Odgovor bi bio ne. Iako je neko pravno lice svrstano u kategoriju pravnih lica od javnog interesa, to ne znači da ima obavezu da sastavlja izveštaj o korporativnom upravljanju.

Naime, Zakon o računovodstvu jasno propisuje da je ovaj izveštaj sastavni deo godišnjeg izveštaja samo za:

  • javna društva, i
  • društva koja se pripremaju da postanu javna, u skladu sa Zakonom o tržištu kapitala.

Ko su javna društva prema Zakonu o tržištu kapitala?

Prema Zakonu o tržištu kapitala, javno društvo je izdavalac hartija od vrednosti koje ispunjava bar jedan od sledećih kriterijuma:

  • uspešno je izvršilo javnu ponudu hartija od vrednosti u skladu s prospektom čije objavljivanje je odobrila Komisija za hartije od vrednosti;
  • čije su hartije od vrednosti uključene u trgovanje na regulisanom tržištu, odnosno multilateralnoj platformi (MTP) u Republici Srbiji.

Dakle, veliko pravno lice koje nije u jednoj od ove dve kategorije, iako jeste društvo od javnog interesa – nije obavezno da sastavlja izveštaj o korporativnom upravljanju.

Ovakvo tumačenje potvrđeno je i u mišljenju Ministarstva finansija, gde se eksplicitno navodi da je izveštaj o korporativnom upravljanju obavezan samo za javna društva i ona koja se pripremaju da to postanu.

Zaključak

Iako je veliko pravno lice automatski klasifikovano kao društvo od javnog interesa, to ne povlači automatsku obavezu sastavljanja izveštaja o korporativnom upravljanju. Takva obaveza postoji isključivo za javna društva i ona koja se pripremaju da postanu.

Zato je, pre sastavljanja godišnjeg izveštaja, od presudnog značaja da pravno lice precizno utvrdi svoj status na tržištu kapitala.

Ovaj članak je isključivo informativne prirode i ne predstavlja pravni savet. Ukoliko su Vam potrebne dodatne informacije, budite slobodni da nas kontaktirate.